Autor Tema: Tipo 1.6 - razni problemčići  (Posjeta: 2125 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

iggy

• Gost
  • Trade Count: (0)
Tipo 1.6 - razni problemčići
« : 25 Srpanj 2010, 06:53:34 »
Radi se o Tipu 1.6 ie, '95. god a pošto je to moj prvi Fiat i ne znam ništa o njemu, jednostavno ću nabrojati sve što sam do sad skužio da me muči.
1. klima ne radi niti daje kakve znakove kad se upali - pretpostavljam kompresor gecrk
2. podizač vozačkog prozora ne radi - pretpostavljam motorić jer isto nema nikakve reakcije
3. dosta često se pali crvena lampica sa nacrtanim injektorom ili lambda sondom (potrošnju još ne znam jer sam prešao tek 400 km)
4. servo pumpa ruži kad motam u mjestu kao da će se auto raspasti
5. prekidač grijača zadnjeg stakla neće ostati u upaljenom položaju
6. vozački retrovizor ne reagira na pomicanje ručice
7. većina žaruljica na instrument ploči ne svijetli
8.  .....

Što se tiče osvjetljenja instrument ploče, zanima me može li se malo pojačati osvjetljenje, odnosno poboljšati, ubaciti led-ice ili sl.
Također me zanima i koji je razmak rupa na kotačima ako se odlučim za alu felge i koje alternativne dimenzije guma idu na njega (trenutno je gore mislim 185/60/14)?

Još jedno pitanje, postoji li kakav kompjuterski program sa nekom asistencijom za Fiata? Ja npr. imam za Volvo VADIS, na njemu su sve šeme dijelova, kako se skida, montira, kataloški brojevi dijelova, opisi ...

Za sad toliko, nadam se bar nekom odgovoru, a sve ovo sam zgurao u jednu temu jer bi bilo glupo otvarati novu za svaku stavku koja me muči.

Offline tipo 1.7d

• Moderator
  • Spol: Muški
  • Auto: RIP tipo 1.7D AR 146 1.6 box
Odg: Tipo 1.6 - razni problemčići
« Reply #1 : 25 Srpanj 2010, 07:35:57 »
1. pogledaj jesu li svi osigurači ispravni u kutijici kod prednjeg desnog svjetla ili nema plina

3. to upučuje na grešku kod ubrizgavanja, može biti premali tlak goriva ili je lambda crkla

4. probaj promjeniti ulje, vjerovatno su ležajevi pumpe dobili lufta

6. namjesti ogledalo retrovizora rukom

7. trebaš skinuti tablu i promjeniti žaruljice (pretpostavljam da je analogna tabla), skida se tako da se skine pokrov lijevog zvučnika i ispod su dva šarafa koji drže tablu, sa desne strane teble je plastika širine nekih 2cm, ona se lagano šarafcigerom gurne desno i ispod su još dva šarafa koji drže tablu, kad ih otšarafiš odmakneš tablu odkopčaš sajlu i konektore i tabla je skinuta,, žaruljice je najlakše skidati nekim špicklještima

što se tiće osvjetljenja najbolje je naručiti plazma podloge jer ni ledice neće poboljšati puno osvjetljenje

mikeg20

• Gost
« Reply #2 : 25 Srpanj 2010, 11:20:48 »
1. kak ti je rečeno, još provjeri releje, ak je sve ispravno ispitaj dal ima struje na dovodu struje na el. magnetsku spojku kompresora

2. ista procedura ko i pod jedan, provjera osigurača u kabini kod kutije sa osiguračima, dal klika kutijica sa relejima koja je isto tam i na kraju provjera napona na prekidačima i motoru podizača

3. tak je, greška u sustavu ubrizgavanja, pomogla bi dijagnostika, al pošto je ovak motor jednostavan kaj se elektronike tiče, vuče na sondu, al svejedno ak imaš prilike odi na dijagnostiku

4. sve je rečeno

5. zamijeni ručice jer popravljane se ne isplati ak nisi vičan tome. Imaš tu na forumu od Tempre ti prodaje Gandi ručice, sa "tjuniranim" osvjetljenjem

6. sajle su oksidirale, ili kak ti vele namjesti rukom, ili nabavi rabljenog i ispravnog, jako se lako zamijeni

7. sve je rečeno

Razmak rupa ti je 4x98 pa takve felge i uzmeš ili 4x100 uz one šrafe sa pomičnom konusnom podložnom pločicom, idealne gume 195/50 R15

Evo ti na PM malo literature

iggy

• Gost
« Reply #3 : 25 Srpanj 2010, 11:34:08 »
Hvala na savjetima ;)
Imam frenda u ovlaštenom servisu, pa sam ga mislio dat na izmjenu tih ulja, filtera  i pregled - dijagnostiku, pa ćemo vidjeti.
U svim tim troškovima me jedino veseli činjenica da su dijelovi u odnosu na Volvo jeftiniji. :D

Zoki7466

• Gost
« Reply #4 : 25 Srpanj 2010, 11:37:56 »
sto se cijena tice lambda ti je cca 500kn, filteri od 30 do 100kn (ulje, zrak, gorivo), ulje do 350kn...

mikeg20

• Gost
« Reply #5 : 25 Srpanj 2010, 11:41:04 »

U svim tim troškovima me jedino veseli činjenica da su dijelovi u odnosu na Volvo jeftiniji. :D

Ooooo, da neusporedivo.
Iako vozim novije i kvalitetnije aute, Tipo mi je jedan od najboljih auta kaj sam vozio, posebno 1.4/1.6

cova

• Gost
« Reply #6 : 26 Srpanj 2010, 11:26:54 »
ako uzmes od tempre rucice i stavis na tipo neces moc upaliti zadnji brisac tako da ti samo ljeva pase sa tempre a na desnoj rucici je ja mislim grijac zadnje sajbe

kresozg

• Gost
« Reply #7 : 26 Srpanj 2010, 14:35:16 »
program sa shemama i dijelovima ti se zove eper. možeš ga skinut ili pregledavat online. samo upišeš eper  u google

iggy

• Gost
« Reply #8 : 08 Kolovoz 2010, 22:10:29 »
Među hrpom problemčića na autu, jedan od iritantnijih je krčanje kad palim žmigavce :G:. Malo sam pregledavao i zaključio da krči relej i kad sam ga izvadio, na njemu piše WV Audi :zuma:. Onda sam sasvim slučajno skužio da žmigavci posebno rade - lijevi desni, a kad upalim sva 4 radi samo desni :idea:.
Sutra ću kupiti relej za Fiata, pa javim ima li promjena.

Još nešto, kad krenem sa hladnim motorom često mi na dvadesetak sekundi zacukava i ne prima gas u 2. i 3. brzini.
Nisam još promijenio svjećice, tako da ću od toga krenuti, pa ćemo vidjeti.

mikeg20

• Gost
« Reply #9 : 09 Kolovoz 2010, 20:26:39 »
Prvo promijeni sve stvari koje nisi siguran kad su mijenjane: svječice, filteri, neznam jel taj iz 95. ima rotor razvodnika paljenja ili ima bezkontaktno paljenje

iggy

• Gost
« Reply #10 : 27 Travanj 2011, 20:23:53 »
Među hrpom problemčića na autu, jedan od iritantnijih je krčanje kad palim žmigavce :G:. Malo sam pregledavao i zaključio da krči relej i kad sam ga izvadio, na njemu piše WV Audi :zuma:. Onda sam sasvim slučajno skužio da žmigavci posebno rade - lijevi desni, a kad upalim sva 4 radi samo desni :idea:.
Sutra ću kupiti relej za Fiata, pa javim ima li promjena.

Da malo osvježim temu ... Naime, poprilično sam flegmatičan na ove sve nedostatke jer se jako malo vozim a i trenutno sam bez posla pa sam sa novcima na "Vi", tako da sam jedino riješio problem sa žmigavcima. Krčalo je nešto u releju i nije lijeviradio kad se upale sva četiri.
Promijenjena je ručica žmigavca jer je navodno radila neki kratki spoj i promjenjen je relej žmigavaca.Sad je sve ok.
E da, još sam malo truda uložio i ispolirao lak (ručni rad) jer je bio strašno zmazan. Bijela boja tako upija nečistoće ... ali sad je super.

Još nešto, kad krenem sa hladnim motorom često mi na dvadesetak sekundi zacukava i ne prima gas u 2. i 3. brzini.
Nisam još promijenio svjećice, tako da ću od toga krenuti, pa ćemo vidjeti.

iggy

• Gost
« Reply #11 : 27 Travanj 2011, 20:31:37 »
Pošto sam spominjao i gume, da stavim jedan koristan link (ako ga već netko nije stavio). Radi se o kalkulatoru za gume.
http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

Ako neko od moderatora misli da nije prikladno mjesto, slobodno  premjestite :)